c333737056_89616789_o2

 

“…Tajomstvo je tajomstvom iba vtedy,

keď ho pozná len jedna osoba.

Prestáva ním byť,

keď ho poznajú dvaja ľudia.

A tajomstvo,

ktoré poznajú traja ľudia,

je nič iné,

ako vec vykričaná do sveta…”

 

(Spomína Alfred Hitchcock v jednej zo svojich kníh o troch pátračoch.)

 

Je všeobecne známe, že na Zemi sa nenájde jeden jediný človek, ktorý by nevlastnil nejaké tajomstvo. Môže to byť tajomstvo malé, to je také, ktoré neublíži nikomu z okolia. Možno tak jeho vlastníkovi. Malým tajomstvom je vec vtedy, ak je to niečo, čo sa stalo danej osobe v minulosti a nechce o tom nikomu hovoriť, pretože by jej to dosť mohlo uškodiť.

 

Avšak horším prípadom je veľké tajomstvo. Toto tajomstvo daná osoba drží v tajnosti preto, že by mohla ublížiť väčšej skupine ľudí alebo nejakej veľmi blízkej osobe a daný subjek si to plne uvedomuje.

 

Osobne nevlastním žiadne veľké tajomstvo. Ľudia, ktorí sú so mnou v styku, vedia, čo si o nich myslím a na čom u mňa sú. No mnohokrát sa mi stáva, že ja neviem, na čom som u svojich kamarátov. A častokrát vedie k (niekedy celkom zbytočným) hádkam.

 

Najhoršie je zistenie, že kamarát (kamarátka) pred vami stále niečo skrýva a vy, aj keď sa veľmi snažíte, nedokážete prísť na to, čo je vo veci, aj keď sa o to zaujímate.

 

A verte (aj možno nie), taký kamarát je vám absolútne na nič, pretože vám nepreukazuje svoju dôveru a nezdôveruje sa vám so svojimi problémami. V podstate to ani nikdy nebol váš kamarát, iba sa tak neustále tváril.

 

Nuž, a čo k tým malým tajomstvám?

 

Vlastním ich niekoľko a musím povedať, že nemám potrebu niekomu ich povedať. Vlastne ich niektorí ľudia z môjho okolia vedia, ale si možno ani poriadne neuvedomujú, že tieto veci pred inými schovávam.

 

Svojim kamarátom natoľko verím, že som schopná povedať im o sebe absolútnehocičo bez toho, aby som sa obávala, že by to niekomu mohli vykecať.

 

Niektoré tajomstvá dokážu riadne človeku ublížiť. Hlavne, keď sa ich dozvie od nesprávnej osoby. Preto si myslím, že je lepšie mať viac malých tajomstiev, ktoré nedokážu človeku pokaziť náladu (nieto ešte život), ako mať jedno veľké, ktoré dokáže po odhalení človeku zmeniť život od základov.