Drahí moji čitatelia!

Dnes ma začala trápiť trocha otázka náhody a šťastia. A práve to ma prinútilo zamyslieť sa nad týmito vecami trocha detailnejšie. A preto som sa rozhodla napísať takú svoju niekoľko stranovú úvahu na túto tému. Prišlo to tak z ničoho nič, že som sa ani nestihla zamyslieť nad záporami tejto témy. Až potom som si uvedomila, že to bude trocha ťažšie, než som predpokladala, ale myslím, že moja úvaha obsahuje všetko, čo by obsahovať mala. Každopádne mi šlo len o to zamyslieť sa nad touto témou a vyliať sa do toho článku troška. 😀 A ešte malé venovanie. Túto svoju úvahu by som chcela venovať Terezke, pretože je strašne veľká náhoda, že som vtedy narazila akurát na ňu a som rada za to, že som mala možnosť spoznať takého príjemného človiečika, ako je práve ona. Práve myšlienka na tie naše začiatky ma priviedla k uvažovaniu nad náhodou a šťastím. Neviem, či sú moje úvahy úplne presné, ale sú len moje úvahy. Nie som predsa nejaký filozof alebo niečo podobné, takže si od toho nič veľké, prosím nesľubujte. Kto stojí ešte aj napriek mojim neskutočne dlhým rečičkám o čítanie môjho článku, má povolenie pokračovať v celom článku.

Na náhodu a šťastie som sa pýtala už mnohých ľudí a každý z nich mal na túto vec iný názor. A ja sa netajím tým, že sa od nich líšim. Ono ide totiž o to, že v tejto veci asi veľmi neexistujú rovnaké názory. Niekto neverí na náhodu a uznáva šťastie. A niekto to má presne naopak život berie ako jednu veľkú náhodu, ktorú treba “znáhodniť”. Ja viem, znie to nezmyselne, ale aj s tým som sa už stretla. Sú totiž na svete aj ľudia, ktorí si myslia, že život je skutočne len náhoda a všetky veci preto treba nechať na osu a skrátka sa vždy nechať prekvapiť.
Ale tým pádom by to znamenalo, že niektoré veci si skrátka nemôžeme naplánovať, nech už akokoľvek chceme. A to tak predsa nie je.
Ak by skutočne všetko v našom živote mala byť náhoda, tak ja som sa napríklad v živote nemusela dostať na školu vďaka svojmu prospechu od 5. po 9.-tu triedu, ale skrátka mi mohli povedať, že na základe náhodného výberu boli vybraní iní žiaci a ja si môžem akurát tak trhnúť nohou (ako sa to hovorí). Alebo by som nikdy nemusela spoznať takých ľudí, akých som spoznala.. možno to skutočne bola len hra osudu so mnou a bola to skutočne príjemná náhoda.

Verím na náhody, pretože tie sa predsa len dejú. Niekedy si to možno ani neuvedomujeme, ale spolu s tými našimi náhodami spoznávame celý svet. Náhoda je aj to, keď narazíte v tomto šírom svete na niekoho, s kým si hneď sadnete a od začiatku sa máte o čom porozprávať a rozumiete si vo všetkom. Nikdy nemáte pri tejto osobe pocit, že by ste sa mali nudiť alebo by vám došli témy na rozhovor. Toto sa dá nazvať šťastnou náhodou.

 

A čo to tá náhoda vlastne je?
Dá sa náhoda vôbec definovať? Je to skrátka nejaká situácia, ktorá sa vo vašom živote udeje a vy si to niekedy ani poriadne nestihnete uvedomiť. Náhodu si človek uvedomí až s odstupom času, keď sa zamyslí nad svojou minulosťou.

Ja náhodu rozdeľujem na dva typy. Možno sa pýtate, prečo si ju rozdeľujem? Ale skutočnosť je taká, že nie každá náhoda je rovnaká.
Prvý typ je príjemná náhoda: To je náhoda, o ktorej som vám už trocha hovorila vyššie v článku. Určite mi dáte za pravdu, ak vám poviem, že je príjemné spoznať v tomto šírom svete svoju spriaznenú dušu a vedieť, že sa máte na koho obrátiť. Veď si zoberte, ako dlho niekedy trvá nájsť niekoho, kto by vás skutočne pochopil a mohol zdieľať vaše pocity a nálady. A hlave, aké ťažké je nájsť niekoho, komu môžete dôverovať. No a zrazu… len tak náhodou, z ničoho nič, sa objaví práve takáto osoba, o ktorej už od prvého momentku, ako ju spoznávate, veríte každé slovo a lipnete na nej. Poznáte to? Je vám to povedomé? Ak ste odpovedali áno, tak ste práve tento typ príjemnej náhody pravdepodobne zažili.
Druhý typ je, ale to vám už asi prišlo, keď som písala prvý typ náhodynepríjemná náhoda: Sú isté veci, ktoré si nechávate pre svoju dušičku a schovávate ich pred svojim okolím. Pretože každý máme nejaké svoje tajomstvo, o ktorom nikdy s nikým nehovoríme. Skrátka si ho nechávame pre seba, pretože sa bojíme komukoľvek o tom povedať. (Áno, aj ja také mám :P) No a niekedy si proste osud zmyslí, že sa s nami zahrá a niekto túto vec o nás zistí. Veľakrát je nám to nepríjemné, pretože naše tajomstvá = naše súkromie. A povedzte: Kto z vás má rád, keď sa niekto rýpe v jeho súkromí? Ja to teda rada nemám. Znesiem to len pri vyvolených ľuďoch, ale tých teda veľa nie je.. no, ale to som už trocha odbočila od témy.
Určite poznáte ten nepríjemný pocit, keď sa prevalí na verejnosť niečo, čo ste tak dôkladne strážili vo vašej hlave a vy si ani v najmenšom nemôžete spomenúť, komu ste to hovorili. A kvôli takýmto náhodám vznikajú veľakrát konflikty v priateľstvách, ktoré sa javia ako nezničiteľné. Tento typ náhody je tak skutočne nepríjemný, až sa o tom ťažko hovorí a (no predstavte si) mám s tým svoje skúsenosti. Hlavne po mojich nedávnych udalostiach, ale zase som mimo mysu.

Asi by bolo na čase prejsť aj k druhej časti tejto úvahy, aby som vás náhodou neznudila uvažovaním len nad náhodou, ktorá sa mi deje celý život, dalo by sa povedať.
Spolu s náhodou nás po celý život striedmo sprevádza šťastie. Šťastie je prchký pocit, ktorý nás zalieva, keď prežívame nejaké príjemné obdobie, alebo zažívame nejakú vtipnú príhodu, na ktorej sa skrátka musíme smiať. Vtedy hovoríme, že sme šťastím bez seba.
Ale to by už nebol život, ak by sme mali byť celý život iba šťastní a smiať sa. Pán božko sa s nami nepríjemne zahral, keď rozvíjal svet a trestal ľudí nešťastím, chudobou, bolesťou a chorobami. Áno, aj tieto veci trocha súvisia so šťastím. Však si len položte otázku: Ktorý chudobný, hladujúci alebo chorý je skutočne šťastný podľa svojich predstáv? Predstavte si deti v hladujúcich krajinách alebo deti v chudobných častiach vašich krajín. Väčšinou sa stretávame s tým, že sú nešťastní a ledva sa prebíjajú životom. Strácajú nádej na to, že by niekedy mohlo byť aj lepšie…

Ale na druhú stranu. Mnoho takýchto ľudí svoje trápenie znáša v celku dobre. Ľudia sú prinútení zvyknúť si na svoje trápenie a postupom času ho neberú až tak drasticky, ako na začiatku. Možno si hovoria, že za svoje trápenie môžu sami.. ale je to skutočne tak? Mnoho detí sa v dnešnej dobe rodí do chudobných rodín alebo sa rodia postihnuté na určité časti svojho tela.. rodia sa ochrnuté deti. Majú deti právo takto žiť? Majú právo prežívať posmešky ostatných detí v ich veku? Ja si myslím, že nie. Nie je to skrátka fér.. ale na druhú stranu, kto kedy povedal, že život je fér alebo že je to rajská záhrada plná ovocia, ktoré môžeme donekonečna jesť? Veď ani Adam s Evou neboli neomylní a za svoje chyby pykali.. no a po nich sme prišli my a na nás sa toto všetko prakticky prenieslo. Ako trest nám prišla chudoba, globálne otepľovanie, choroby (aj tie pohlavné), hladomor a podobne. Našlo by sa toho veľa.
No a zoberte si, koľko ľudí nevie poriadne, čo je to šťastie. A na druhej strane v dnešnom svete sa nachádza hromada bohatých ľudí. A ako prišli k svojim peniazom, ktoré im prinášajú toľko šťastia? No ale predstavte si, že peniaze nie sú všetko. Niektorí ľudia sa dokážu tešiť aj z obyčajného zdravia a radosti druhých. 😉 A to je oveľa krajší dôvod na radosť.

Ľudia, ktorí majú priveľa peňazí sú mnohokrát nešťastnejší ako ľudia, ktorí žijú pri menšom počte peňazí. Tí si totiž vedia všetko správne rozdeliť a nezanedbávajú sa. Nedávajú drahé darčeky na uzmierenie a nevyžadujú ich ani od druhých. No a povedzte, nie je skromnosť základom šťastia? (Hneď by som mala ďalšiu tému na uvažovanie )
Nuž, čo si o tom myslíte? Zachytila som aspoň podstatu toho všetkého? Nebojte sa rozpísať sa v komentároch, vaše názory ocením.